Po co zakłada się aparat na zęby?

Ma to na celu dążenie do idealnego uśmiechu. Większość pacjentów decyduje się na ten krok ze względów wizualnych, jednak należy pamiętać, że ma to na celu również zapobieganiu wielu chorób. Jeśli uzębienie jest krzywe ciężko jest o nie odpowiednio zadbać i może to powodować różnego rodzaju powikłania. Aparat ma za zadanie przede wszystkim leczenie wad zgryzu. Kiedyś zakładany był głównie u dzieci i często był obiektem drwin. Teraz jednak stał się modny nie tylko wśród nastolatków, ale też osób dorosłych, którym również zależy na uzębieniu. Nasz gabinet oferuje różne kolory drucików, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

Rodzaje wad zgryzu

  • Tyłozgryz

    najczęściej występująca wada zgryzu. Dolne zęby chowają się za zębami górnymi, przy czym zęby przednie nie stykają się wzajemnie. Niekiedy górne siekacze pochylają się w kierunku górnej wargi, a twarz zniekształca się poprzez cofnięcie żuchwy.

  • Przodozgryz

    w tym przypadku to dolne zęby zachodzą na górne. Powstaje widoczne przemieszczenie brody do przodu.

  • Zgryz krzyżowy

    zarówno zęby dolne jaki i górne, zachodzą na siebie nieregularnie na niektórych odcinkach lub w całym łuku zębowym.

  • Zgryz głęboki

    górne zęby zachodzą i przykrywają 2/3 wysokości zębów dolnych. Powoduje to utratę symetrii twarzy ze względu na skrócenie dolnego odcinka. Tak rozstawione zęby nadmiernie się ścierają, co jest powodem chorób dziąseł i przyzębia.

  • Zgryz otwarty

    zęby wcale nie stykają się ze sobą. Wada utrudnia w żuciu pokarmu, a także w odpowiedniej wymowie – zwłaszcza spółgłosek przedniojęzykowo zębowych (t, d, s, z, dz, c, n, ł). Zgryz otwarty powoduje wydłużenie twarzy i niedorozwój szczęki.

  • Stłoczenia zębów

    pojawiają się wtedy, gdy zęby mają nieodpowiedni rozmiar w stosunku do zębodołów. Wychodzą przechylone lub w niewłaściwych miejscach, w wyniku braku przestrzeni w jamie ustnej.

  • Zęby odseparowane

    pomiędzy zębami pojawiają się widoczne odstępy, wynikające z nadmiaru miejsca w szczęce.

Rodzaje aparatów na zęby

  • Aparaty ortodontyczne metalowe

    są najpopularniejsze i najczęściej przez nas zakładane. Charakteryzują się drucikami, zaczepionymi o specjalne gumki, znajdujące się na zębach. Zakładane są na okres średnio do dwóch lat. W trakcie leczenia niezbędne są wizyty kontrolne, w odstępach czasowych wyznaczanych przez dentystę. Sam proces zakładania trwa około godziny i jest bezbolesny. Lekarz w tym czasie wyjaśnia też dokładnie, jak się z nim obchodzić i dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej.

  • Aparat ortodontyczny ruchomy – najczęściej jest stosowany u dzieci, zakłada się go na kilkanaście godzin dziennie, czyli po prostu na noc. Stosuje się go u dzieci ze względu na mleczne zęby i większe szanse na satysfakcjonujące rezultaty, niż w przypadku pacjentów dorosłych

Pierwszy krok w stronę aparatu

  • Zapraszamy na wizytę w celu omówienia potrzeb pacjenta i procesu leczenia. Ważne jest, aby najpierw wyleczyć wszystkie zęby. Trzeba też dokładnie zbadać całe uzębienie, aby wybrać odpowiedni aparat. Zdarza się, że może być konieczne usunięcie któregoś z zębów, ze względu na nierówne odstępy, czy zbyt ciasne położenie. Jednak nowoczesna medycyna często potrafi znaleźć rozwiązanie, które pozwoli na pominięcie tej czynności. Przed założeniem, zęby muszą być też dokładnie wyczyszczone. Zaleca się piaskowanie, które pomoże w usunięciu kamienia nazębnego.
Używamy cookies, aby zapewnić, że damy Ci najlepszą jakość na naszej stronie internetowej.
Ok