Licówki stomatologiczne, choć traktujemy jako protetyczne uzupełnienia, zwykle służą poprawie estetyki uśmiechu. Przy ich pomocy dentysta naprawia kształt albo kolor zęba oraz kryje wady np. drobne rysy i plamy. Licówki dobrze spisują się też w ukrywaniu nieestetycznych wad zgryzu na przykład diastemy. Licówki stomatologiczne wykonuje się przede wszystkim z 3 surowców: z kompozytu, porcelany i akrylu.
Licówki akrylowe – zwykle wykorzystuje się przed założeniem licówki właściwej, by osłonić wypolerowany ząb przed uszkodzeniem. Z powodu tego, że są one z akrylu są większe i decydowanie mniej estetyczne od pozostałych, a poza tym są znacznie mniej trwałe. Z tego powodu zakłada się je tylko tymczasowo.
Licówki kompozytowe – są trwalsze od akrylowych i o wiele bardziej estetyczne. Bez trudu dostosowuje się ich kolor do zębów naturalnych, ale kompozytowe licówki są wszędzie takie same w kolorze, co sprawia, że można zauważyć, że nie są prawdziwe. Chociaż wystarczają na długo i są dobre przez lata trzeba o nie troszczyć, zwłaszcza zabiegami higienizacji u dentysty, dlatego że z czasem będą odbarwiać się na żółto.
Licówki porcelanowe – ich najlepszą zaletą ocenia się to, że wiernie odzwierciedlają kolor zębów i optycznie niczym nie odróżniają się od stałych zębów. Te licówki są również szczególnie trwałe i odporne na przebarwienia. Z uwagi na to pacjenci, którym bardzo zależy na estetyce zębów decydują się właśnie na takie licówki stomatologiczne.