Licówki stomatologiczne, choć wliczamy w uzupełnienia protetyczne, zwykle służą podniesieniu estetyki uśmiechu. Przy ich pomocy dentysta poprawia kolor i kształt zęba oraz przykrywa niedoskonałości np. niewielkie pęknięcia oraz przebarwienia. Licówki doskonale sprawdzają się także w maskowaniu niektórych wad zgryzu np. diastemy. Licówki stomatologiczne wykonuje się z reguły z 3 materiałów: z kompozytu, porcelany i akrylu.
Licówki akrylowe – zwykle stosuje się przed zaaplikowaniem właściwej licówki, żeby ochronić wypolerowany ząb przed uszkodzeniem. Ze względu na to, że wykonuje się je z akrylu są grubsze oraz mniej estetyczne od innych, a przy tym są zdecydowanie mniej trwałe. Z uwagi na to wykorzystuje się je tylko tymczasowo.
Licówki kompozytowe – są lepsze od akrylowych oraz zdecydowanie ładniejsze. Bez przeszkód dopasowuje się je do koloru zębów naturalnych, jednak kompozytowe licówki są jednolite w barwie, co oznacza, że da się dostrzec, że nie są prawdziwe. Choć są trwałe na bardzo długo i można ich używać przez lata należy o nie dbać, zwłaszcza zabiegami profesjonalnej higienizacji w klinice dentystycznej, bo z biegiem lat mogą odbarwiać się na żółto.
Licówki porcelanowe – ich najlepszą zaletą uznaje się to, że bardzo dobrze odwzorowują kolor zębów oraz w wyglądzie praktycznie nie odbiegają od innych zębów. Te licówki są też niezwykle trwałe oraz odporne na przebarwienia. dlatego też pacjenci, którym szczególnie zależy na estetyce uśmiechu decydują się właśnie na takie licówki stomatologiczne.