Leczenie ortodontyczne zazwyczaj wymaga cierpliwości oraz czasu pacjentów. Wykorzystanie aparatu na zęby, choć daje doskonałe wyniki, nie jest finalnym narzędziem, korygowania wad zgryzu oraz wyrównywania uśmiechu. Dla absolutnego efektu, zazwyczaj po ukończeniu leczenia aparatem ortodontycznym, stosuje się tzw. aparat retencyjny nazywany też retainerem. Jego podstawowym przeznaczeniem jest zachowanie efektów osiągniętych przez uprzednio stosowany aparat ortodontyczny. Zdarza się, że niektóre zęby mogą przenosić się z powrotem na wcześniejsze nieodpowiednie pozycje, z uwagi na to, żeby przeciwdziałać temu procesowi, dobrze zastosować aparat retencyjny.
O tym, jak długo aparat retencyjny będzie noszony przez pacjenta, ustala ortodonta. Zwykle jest to połowa czasu, jaki przeznaczyliśmy na leczenie aparatem ortodontycznym, ale bywa także tak, że retainer musi pozostać w jamie ustnej na dłużej – nawet dożywotnio. Na ponowne przenoszenie się zębów zwykle wpływa wiele elementów np. wiek oraz wynikające z tego wyżynanie się nowych zębów w przypadku młodszych pacjentów.
Użycie retainera sprawia, że wynik leczenia ortodontycznego jest stabilny, a wyprostowane zęby, zachowają się na właściwych miejscach. Pacjenci, co korzystają z aparatu retencyjnego, tak jak w przypadku aparatu ortodontycznego, muszą pamiętać o porządnej oraz solidnej higienie jamy ustnej. Tak samo ważna jest regularna opieka oraz konsultacja z ortodontą.