Zwykle powtarza się o tym, na ile niezbędna jest dbałość o zęby oraz poprawna higiena jamy ustnej. Stomatolodzy przestrzegają przed negatywnymi skutkami niemycia zębów, jednak spotykamy także wiele innych ujemnych czynników. Co szkodzi zębom oprócz niewystarczającej higieny lub równie znanymi z psucia słodyczami? Często są to nawyki, które źle oddziałują na zdrowie zębów.
Na szczycie każdych rankingów w temacie psucia zębów muszą znaleźć się papierosy. Powszechnie wiadomo, że zawarte w nich toksyczne substancje zarówno szkodzą zębom, jak i całemu organizmowi. Niektórzy mają skłonności do używania zębów jako otwieracza do butelek. Tego typu postępowanie nie tylko wystawia zęby na mikropęknięcia i uszkodzenia, ale także powiększa ryzyko ukruszenia. Podobne skutki daje zgrzytanie i zaciskanie zębów. Spowodowane tym przedwczesne starcie zębów, pozbawia ich głównej ochrony. Zęby niszczy również obgryzanie długopisów, ołówków czy paznokci. To z kolei sprzyja przenoszeniu się bakterii oraz powstawaniu próchnicy.
Przyzwyczajenia żywieniowe także wpływają na zdrowie zębów. Przekąski między posiłkami wytwarzają osad na zębach, którego większość ludzi nie usuwa w trakcie pełnego wrażeń dnia. Trzeba też wiedzieć, że niektóre produkty spożywcze oraz płyny wywołują przebarwienia lub niszczą szkliwo przez wielką zawartość kwasów.
Odpowiednia higiena pomaga w przeciwdziałaniu psuciu się zębów, jednak warto pamiętać, by robić to właściwie. Za silne szczotkowanie niszczy szkliwo oraz podrażnia dziąsła. Warto więc myć z uwagą.