To, czy wolno naprawiać zęby w czasie leczenia ortodontycznego, w głównej mierze ciekawi pacjentów, którzy mają założony aparat stały. Nie można wyjmować go samemu, dlatego po wystąpieniu jakichkolwiek problemów niezbędna jest wizyta w gabinecie lekarza ortodonty. Na starcie leczenia aparatem ortodontycznym każdy pacjent musi zadbać o to, aby jego zęby zostały w pełni wyleczone. W taki sposób minimalizuje się ryzyko nadwyżkowych wizyt naprawczych w ciągu noszenia aparatu na zęby. Nie ma jednak zakazów naprawy zębów, jeżeli pacjent ma aparat stały ortodontyczny.
Korzystanie z aparatu łączy się większą koniecznością dbania o zęby. Z uwagi na przyczepione na powierzchni zębów oraz pozostałe elementy konstrukcji aparatu , wymiatanie osadów i resztek jedzenia jest trudniejsze. Dlatego pacjenci korzystający z leczenia ortodontycznego muszą staranniej czyścić zęby, szczególnie w pobliżu aparatu . Niedopatrzenie higieny w tym okresie, może spowodować, że na wcześniej wyleczonych zębach pojawią się zmiany próchnicowe. W tej sytuacji powinno się udać się na wizytę w gabinecie dentysty. Zignorowanie psucia się zębów ze względu na ortodontyczny aparat może wywołać negatywne skutki. Próchnica z łatwością atakuje na inne zęby, dlatego lepiej usunąć problem.
Leczenie podczas używania aparatu jest możliwe. Jeżeli aparat uniemożliwia dostęp do podniszczonego zęba, można go zdjąć na czas leczenia. Taki zabieg nie przeszkodzi w skuteczności leczenia ortodontycznego.