Szkliwo zębów uznawane za największą ochronę zębów, dlatego warto o nie dbać tak samo, jak o jamę ustną. Uszkodzenie szkliwa oraz kłopoty z dziąsłami, na przykład obniżenie ich linii (inaczej recesja) mogą skutkować wystąpieniem dolegliwości i chorób zębów. By uniknąć osłabienia szkliwa zębów najlepiej stosować się paru zasad. W przypadku pytań trzeba skontaktować się ze stomatologiem.
Głównie najlepiej skupić się na swojej diecie. Kwasy i bakterie wywodzące się ze spożywania pokarmów mogą negatywnie wpływać i rozpoczynać niszczenie szkliwa. Należy przede wszystkim wystrzegać się słodyczy czy gazowanych napojów. Dentyści kładą też wiele nacisku na stosowanie fluoru oraz wapnia. Wapń jest potrzebny dla człowieka, a fluor umacnia zęby, ale momencie pobierania za wysokich dawek takich składników może wywołać kłopoty. Ujemny wpływ na zdrowie szkliwa ma także ścieranie. Dlatego też nie należy używać za długo wybielających past do zębów (z dużym współczynnikiem ścieralności RDA).
Wyjątkową ostrożnością trzeba wykazać się też biorąc pod uwagę oczyszczanie zębów z osadów. Zaniechanie higienizacji i zbieranie się kamienia nazębnego, osłabia szkliwo oraz wywołuje choroby dziąseł i zębów. Warto również poznać odpowiednią technikę szczotkowania, dlatego że za mocne albo niewłaściwe czyszczenie może osuwać linię dziąseł i ścierać szkliwo. Technikę odpowiedniego szczotkowania i korzystania z nici można uzyskać w gabinecie dentystycznym.