Współczesny rozwój stomatologii sprawia, że leczenie jest możliwe u właściwie każdego. Aplikacja implantów, chociaż wlicza się do tych bardziej skomplikowanych, także z upływem lat stał się o wiele bardziej bezpieczny. Mimo to jest parę przeciwwskazań, które warto wziąć pod uwagę, wybierając taki zabieg.
Po pierwsze implantów nie wstawia się kobietom w ciąży ani w przypadku osób z problemami układu krzepnięcia krwi czy z rozwiniętą osteoporozą. Przeciwwskazaniem jest też aktywna choroba nowotworowa i nieustabilizowana cukrzyca. Implantów nie wszczepia się u dzieci ani osób poniżej 16 roku życia, ze względu na ciągle trwający proces rozwoju kości szczęki.
Wiele czynników nie odbiera ostatecznie możliwości zastosowania implantów, ale muszą być one skonsultowane ze stomatologiem przed wykonaniem zabiegu implantacji. Są to na przykład osoby dotknięte chorobami psychicznymi, wadami serca lub z chorobą Parkinsona. Rozmowy ze stomatologiem wymagają też ludzie, którzy latami są uzależnieni od papierosów.
Implanty mogą być wszczepione tylko przy dobrej kondycji szczęki oraz jamy ustnej, z tego powodu pacjenci walczący z przypadłościami takimi jak próchnica czy parodontoza, muszą na wstępie podjąć leczenie stomatologiczne, zanim będą mogli przyjąć zabieg wszczepienia implantów.
W innych okolicznościach nie ma przeciwwskazań do używania implantów. Pacjent, który pozytywnie przejdzie konsultację medyczną może zdecydować się na implanty.