Zadaniem szkliwa jest ochrona zębiny na pełnej powierzchni korony zębowej przed wszelkimi szkodliwymi czynnikami, które najczęściej kończą się uszkodzeniem zębów. Z uwagi na to troska o szkliwo oraz wspomaganie go jest jednym z najważniejszych działań, które trzeba robić w trosce o zdrowe zęby.
Zazwyczaj szkliwo ulega uszkodzeniu ze względu na dwa podstawowe czynniki. Pierwszym są kwasy wynikające z bakterii, drugim normalne ścieranie. Zdarza się tak, że na skutek dolegliwości na przykład wady zgryzu albo zgrzytanie zębów, czyli bruksizm, ścieranie szkliwa następuje zbyt szybko. Oba te przypadki można zniwelować dzięki wizycie u stomatologa.
W przypadku szkliwa najczęstszym problemem jest jego demineralizacja, spowodowana przez bakterie i kwasy. Wzmocnienie szkliwa zębów można wypracować przez właściwą dietę, gdzie np. zminimalizujemy spożycie cukrów. Znaczny wpływ na odbudowę i wzmocnienie szkliwa ma również używanie fluoru. Jego działanie przeciwpróchnicze daje efektywne wyniki, szczególnie, jeśli pacjenci stosują pasty z fluorem oraz często odwiedzają gabinet stomatologiczny na zabiegi fluoryzacji.
Także sumienne szczotkowanie oraz prawidłowa higienizacja, pozwalają utrzymać szkliwo w porządnym stanie. Jeśli jednak będzie tak, że pacjent z różnych powodów ma problemy ze szkliwem, dobrym sposobem jest rozmowa ze stomatologiem, który sprawdzi, w jaki sposób można naprawić lub zastąpić starte szkliwo.